Hipnoz

Hipnoz bireyin Eleştirel Zihnini devre dışı bırakarak, bilinçdışına direkt ve ya indirekt telkinler vermek bilim ve sanatıdır. 

DEVRE DIŞI ?

Burada kastedilen şey kişinin bilinçli bir şekilde uygulamasının zor olduğu durumlarda ve ya eski öğrenmelerinin yeni öğrenmeye vereceği karşı koyma tepkisini en aza indirmek amaçlı yapılan her türlü çalışmadır.

Aformel hipnoz

Bir çocuğa anlatılan masal, tam yerinde anlatılan bir mesel, fıkra ve ya söylenen bir söz hipnotik etki yaratan ve bazen de tek bir seferde dahi çok önemli değişikleri getirebilecek güçte hipnozdurlar. Burada hipnoz çoğu zaman kimse fark etmeden vardır. Yapan kişi bilinçli bir şekilde yapıyor olsa dahi hipnoz tarafların tümünün bilgisi dahilinde olmayan ve ne zaman, nerede başladığı ve ne zaman, nerede biteceği belli olmayan bir hipnozdur. Bu hipnoz tamamen indirekt telkinlerden oluşmaktadır. Bunun içindir ki telkinin etkisine giren bireyin bilinçli zihni ( eleştirel akıl ) devre dışı kalmış, irade göstermemiştir.

Formel hipnoz

Hipnotizör ve suje haberdardır ve gönüllüdür. Sujenin izni olmadan böyle bir hipnoz uygulanamaz. Öncesinde hipnozun ne için yapılacağı, ne şekilde uygulanacağı ve elde edilmek istenen sonuç tesbit edilmiş, uygulamaya öylece geçilmiştir. Uygulamanın içinde direkt ve indirekt telkinler olabilir. Bu tür hipnozda eleştirel aklın ( bilinçli zihnin ) devre devre dışı bırakılması için mutlaka yapılan hipnozun derinleştirilmesi gerekmektedir. Bu ise bu konuda yeterli eğitimi almış profesyonellerin yapabileceği bir çalışmadır. 

Burada yapılan indirekt telkinler, çoğu zaman, süjenin kendi iç dünyasına gidip, özkaynaklarına ulaşması ve bunlar aracılığıyla var olan probleminin çözüm yolunu bulabilmesini amaçlamaktadır;

bugün çok farklı bi deneyim yaşadım. Sadece kendimi bulduğum,kendi sesimi duyduğum,sessiz,huzurlu,tertemiz ama bana ait olmayan bi dünyaya gittim.Orası hayallere sığmayacak kadar güzel!orda kaldığım sürece kafamın nekadar rahat ve boş olduğunu hissettim.Yeni doğmuş bi bebek gibi....oraya sadece 10 basamakla indim ve karşımda beni bekleyen bi kapı buldum.Açtım onu ve içeriye girdim.Beni rahatsız eden sorunlarımın olduğu bütün kağıtları aldım yırtım ve attım.Beni mutlu edenlerle hayaller kurdum!ordan hiç ayrılmak istemedim ama düşündüm ki orda kurduğum hayalleri neden kendi hayatımda gerçekleştiremeyeyim...sorunlarımın bulunduğu beni huzursuz eden kağıtları nasıl buruşturup attıysam,kendi hayatımdaki sorunlarıda yok edip çöp tenekesine atabilirm.Bunları düşünerekten uyandım ve kendi hayatıma döndüm.Hiçbir şeyin hayallerimi gerçekleştirmesine onları yıkmasına izin vermemeye karar verdim.Çünkü onlar benim ilerlediğim yolda diken bile olamazlar.....işte böylee bu deneyimn sadece bi günde bana nekadar yön verdiğine bende şaşırdım ama insan isterse durumu için başvurduğu her deneyim sanki onun ağrısına ilaç gibi gelir.... 

m. k.
Yukarıdaki örnekte olduğu gibi verilen indirekt telkinle beraber kişi hipnozda yaşadığı bir kurgudan yola çıkarak. Gerçek hayatındaki problemlerine kendi çözümünü üretebilmektedir. Bu çeşit bir uygulamada kişi kendi problemlerine kendisi çözüm bulduğu için de ikincil kazançlar da ( özgüven, başarabilme duygusu ) elde etmeye başlar. Bu gibi kazançlar da danışanlarımıza verebileceğimiz en güzel hediyelerdir. 


İzzet Zülküf ÇELİK
Uzm. Psikolojik Danışman

Uzmanına Sorun

Bir Arkadaşımın Problemi

E-posta Listesi

Eğitimler hakkında bilgi almak ve e-posta listemize kayıt olmak için kütfen aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazarak e-posta listemize kaydolunuz!